رفتن به محتوای اصلی
x

برگزاری رویداد «روز ایپکو» در دانشکده مهندسی مکانیک 

شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو (ایپکو) با همکاری دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان، دومین رویداد «روز ایپکو» را در این دانشگاه برگزار نمودند. این رویداد در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 8 و 9 اسفندماه 1402 در دانشکده اجرا گردید. مراسم افتتاحیه در تالار شهید فتوحی با حضور ریاست دانشکده مهندسی مکانیک و تعدادی از اساتیدی دانشکده، کارشناسان شرکت ایپکو و دانشجویان دانشگاه  برگزار شد. 

پل دانشکده مهندسی مکانیک محل برگزاری 5 ایستگاه این رویداد بود.

در ایستگاه «لذت رانندگی با طعم مصرف سوخت» بررسی رفتار رانندگی و عواملی چون نحوۀ گاز دادن، تعویض دنده، ترمز گرفتن و شروع به حرکت افراد مختلف پرداخته شد.

ایستگاه «خودروی من، تنظیمات من: تجربۀ نگاشت اختصاصی» بر روی یک خودروی «دنا پلاس» برای تجربۀ جذاب کالیبراسیون با تغییر پارامترهایی که به شرکت کنندگان معرفی شد، رفتار موتور تنظیم شد. ضمن معرفی نرم‌افزار‌های مطرح برای انجام فرآیند تنظیم رایانه هوشمند موتور، نگاشت دور آرام، پدال مپ، تاخیر دریچه گاز، کنترلر ناک، کنترلر توربوشارژر و ماژول‌های دیگر و ارتباط آنها با هم، بررسی و تحلیل گردید.

در ایستگاه «توسعۀ موتور» موتور به عنوان قلب تپندۀ آهنین خودرو، نقش آن در خودرو معرفی شد. معرفی روند توسعه موتور، از طراحی مفهومی و توسعه عملکرد موتور تا توسعۀ محصول. باز و بست موتور و مجموعه‌ها و توضیحاتی راجع به کارکرد و چالش‌های طراحی هر کدام از قطعات و مجموعه‌ها مورد بحث قرار گرفت. 

«کافه احتراق: تزریق مستقیم» چهار کلمۀ کوتاه در ادبیات موتور؛ «مکش، تراکم، احتراق، تخلیه» اما مسیری پیچیده و پرچالش! از زمان توسعه اولین موتورهای احتراقی تا به امروز، مسیر پر پیچ و خمی در این زمینه طی شده و در این راه، فناوری‌های متعددی ظهور کردند، پس از مدتی بهینه شدند و برخی از چرخۀ تولید بیرون رفتند! اما مباحث نوین احتراق به چه صورتی نمایان می‌شوند؟ آیندۀ احتراق را چه می‌بینیم؟ موتورهای احتراقی آینده، چه تفاوتی با موتورها معمول امروز خواهند داشت؟ در این ایستگاه، به بحث و گفت و گو دربارۀ مسیر توسعۀ احتراقی موتور پرداخته شد. 

همچنین معرفی انواع هیبریدها، باتری‌ها، موتورها و اینورتورها، قطعات جانبی و VCU، فناوری‌های مورد نیاز در توسعۀ خودروی هیبریدی و نقاط قوت و ضعف کشور در این حوزه‌ها مورد بحث قرار گرفت.

در پایان این رویداد انجمن های علمی مشارکت کننده در برگزاری این رویداد و دانشجویان حاضر در این برنامه، ضمن تأکید به تغییر دیدگاهشان نسبت به تحقیق و توسعه در صنعت خودرو، متقاضی برگزاری دوره های آموزشی، استفاده از شرایط جذب کارآموز و متقاضی همکاری از طریق پروژه‌های مطالعاتی – تحقیقاتی شدند.

کلیپ روز ایپکو در لینک زیرمی باشد.

https://iutbox.iut.ac.ir/index.php/s/38x6XzwtKJPsLRT

در ادامه تصاویری از این رویداد تقدیم می‌گردد:

 

تحت نظارت وف ایرانی